Literarni in filmski junaki – PŠ Skrilje

V modulu Kultura, ki je del programa Etika in vrednote, smo spoznavali umetnostne zvrsti. To smo počeli s pomočjo spleta, z ogledom in branjem knjig ter s praktičnim delom (obisk kino predstave, izvedbo lutkovne predstave, oblikovanjem likovnih del ter plesnim ustvarjanjem pri športni vzgoji, pa  z ustvarjanjem poezije za šolsko glasilo).
Umetnost smo razdelili na:
• literaturo
• likovno umetnost
• arhitekturo
• glasbo
• ples
• gledališče
• film.
Pogovarjali smo se o pomenu umetnosti za človeka, kaj nam le-ta daje. Spoznavali smo ustvarjalce v vseh zvrsteh umetnosti, se poskušali približati umetniškim delom. Otroci so se zdeli najbližje literaturi ter filmski umetnosti. Tako smo podrobneje analizirali dva literarna in enega filmskega (animiranega) junaka. Prebrali smo nekaj odlomkov iz Pike Nogavičke, Zvezdico zaspanko ter si ogledali animirani film Loti in skrivnost mesečevega kamna. Primerjali smo jih med sabo in naredili lestvico lastnosti, ki jih pri teh junakih najbolj privlačijo.
LOTI                              PIKA NOGAVIČKA                                 ZVEZDICA ZASPANKA
pogum                           pogum                                                        prijaznost
empatija                       iznajdljivost                                                empatija
zvedavost                     prijateljstvo                                                prijateljstvo
radoživost                    radoživost                                                   spoštovanje
avanturizem                domiselnost                                                pogum
spoštovanje
prijateljstvo

Najbolj  sta otroke prevzeli lastnosti pogum in prijateljstvo.

Vesna Stibilj